Bayern Gerekli Evraklar

Yazıyı Paylaşın:
Bayern'de ormanlık bir tepenin üzerinde yer alan, uzakta bir göl bulunan doğal bir manzaraya bakan masalsı bir kale.

Almanya’da Doktorluk – Bayern için Gerekli Evraklar

Aşağıda Almanya’nın Bayern eyaletinde hekimlik yapmak için gerekli evraklar listesini ve yararlı linkleri bulabilirsiniz.

Lütfen gideceğiniz tarih ile yazının güncellenme tarihini karşılaştırın ve olası değişikliklere hazırlıklı olun. (Son güncelleme tarihi: 01.11.2022)

Yararlı Linkler

Lütfen yazıya devam etmeden önce yukarıdaki linkten gerekli evrak listesini yeni bir sekmede açınız.

Gerekli Evraklar

Bu bölümde yukarıda paylaştığım linkteki evrakların Türkçe çevirisini bulacaksınız. Lütfen başvuru yapacağınız tarih ile benim paylaştığım evrakların uyumluluğunu kontrol ediniz.

Önemli Not: 2022 sonu itibari ile Bayerne yapacağınız başvurular online bir form doldurularak yapılabiliyor. Yukarıdaki linkten adım adım başvuru formunuzu doldurup başvurabilirsiniz.

Erforderliche Unterlagen (Gerekli Evraklar)

 1. Doğum Belgesi, Formul A (Türkiye’de Nüfus müdürlüğünden veya Almanya’da konsolosluktan temin edebilirsiniz)
 2. Varsa isim değişikliği ile ilgili evrak, Formul B (Türkiye’de Nüfus müdürlüğünden veya Almanya’da konsolosluktan temin edebilirsiniz)
 3. Kimlik (örneğin kimlik veya pasaport fotokopisi) ve hali hazırda varsa Mavi Kart fotokopisi (Uluslararası evraklarda bence Pasaport tercih edilmeli)
 4. Özgeçmiş, imzalanmış ve bugüne kadarki tüm eğitim ve mesleki tecrübeleri içermek zorunda
 5. Almanya dışında şuan ve önceden yaşadığınız yerlerden alacağınız Sabıka Kaydı (Almanya haricinde 6 aydan uzun yaşadığınız tüm ülkelerden alınmalı ve 3 aydan eski olmamalı)
 6. Tıp Fakültesi bitirdiğinize dair kanıt (Diploma, beglaubigter Kopie şeklinde)
 7. Türkiye’de hekimlik yapabildiğinize dair kanıt (Sağlık bakanlığından alabilirsiniz, beglaubigter Kopie şeklinde olmalı)
 8. Eğer Gerekliyse(ggf.) Certificate of Good Standing (Türkiye’den sağlık bakanlığından veya tabipler odasından alınacak, beglaubigter Kopie şeklinde olmalı)
 9. Eğer Gerekliyse(ggf.) Mesleki hayatınızla ilgili evraklar (Asistanlık karnesi veya uzmanlık belgesi gibi, orijinal veya beglaubigter Kopie formatında)
 10. Eğer Gerekliyse(ggf.) Ders İçeriği, Cirriculum (Bu evrak orijinal formatta istenmiş, bu eyalete başvuru planı yapan arkadaşların her ihtimale karşı en baştan üniversiteden 2 kopya almasını tavsiye ederim)
 11. FSP Sertifikası (Süreç içerisinde sizin randevu düzenlenecek ve sonuç direk onlara gidecek)
 12. Amtliches Führungszeugnis nach Belegart ‘O’ (‘Approbation als Arzt/Ärztin’ ibaresi yer almalı ve 1 aydan eski olmamalı, Almanya’daki belediyeden direk ilgili büroya gönderilen bir sabıka kaydı evrağı)
 13. Doktor Raporu ( siteden indirilecek ve Alman sağlık bakanlığının tanıdığı bir hekim tarafından doldurulup, imzalanıp, kaşelenecek ve orijinal hali ile gönderilecek)

Hinweise:

 • Aldığınız Tıp eğitimi ile ilgili evraklar Apostilli olmalı, yukarıdaki linkte Bayern özelinde böyle bir madde yazmamışlar belki başvuru formunda belirtiliyor olabilir. Bence riske atılacak bir konu değil.
 • Hangi evrakların orijinal hangilerinin beglaubigter Kopie formatında olması gerektiğine dikkat edin.

Son Notlar

 • Başvurunuzu online yapabiliyor olmanız hem avantaj hem de dezavantaj olabilir.
 • Bayern uzun bekleme süreleri ile ünlü bir eyalet.
 • Farkettiğiniz gibi evraklarınızı ön şartsız gönderebiliyorsunuz. Süreci Türkiyeden yönetmek isteyen arkadaşlar için mantıklı bir eyalet olabilir ancak uzun bekleme sürelerini göz önüne almanız gerekiyor.
 • Evraklarınızı özenle ve eksiksiz hazırlamaya gayret edin lakin bunu yaparken evraklarınızı geç göndermekten de kaçının. Nitekim siz ne kadar özenle hazırlarsanız hazırlayın ufak bir eksik çıkma ihtimali çok yüksek.
 • Türkiye’den gelirken yanınızda bolca yedek evrak, formül A ve B gibi yurtdışında gerekli olabilecek evrakları almanızda fayda var ve ayrıca bir yakınınıza vekaletname verebilirsiniz. Böylece bir evrak gerektiğinde git gel yapmanıza gerek kalmayabilir.
 • 3 Aydan eski olmaması gereken evrakları, evrak hazırlamaya başlar başlamaz almanın pek mantığı yok bence. Bir çok arkadaşımızın tekrar alıp vermesi gerekti.

Diğer içeriklerime ve paylaşımlarıma ulaşmak için sosyal medya hesaplarımı bu sitenin en tepesindeki simgelere tıklayarak takibe alabilirsiniz. Ayrıca Danışmanlık seansı veya Premium Danışmanlık hizmetlerimden yararlanıp sürecinizi daha hızlı ve rahat tamamlayabilirsiniz. Başarılar diliyorum.

Umarım yararlı olmuştur. Almanya’da görüşmek üzere, ilk kahveler her zaman benden 🙂

Yazıyı Paylaşın: