Baden-Württemberg Gerekli Evraklar

Yazıyı Paylaşın:
Arka planda bir tepe ve bir yayın kulesi bulunan, aydınlatılmış sokaklar ve binalarla Baden-Württemberg'de bir şehir manzarasının akşam görünümü.

Aşağıda Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde hekimlik yapmak için gerekli evraklar listesini ve yararlı linkleri bulabilirsiniz.

Lütfen gideceğiniz tarih ile yazının güncellenme tarihini karşılaştırın ve olası değişikliklere hazırlıklı olun. (Son güncelleme tarihi: 01.11.2022)

Yararlı Linkler

Lütfen yazıya devam etmeden önce yukarıda verdiğim ‘Vorzulegende Unterlagen’ linkindeki Anlage 1’i açınız.

Gerekli Evraklar

Bu bölümde yukarıda paylaştığım ‘Anlage 1, Vorzulegende Unterlagen’ evrağının önemli yerlerinin Türkçe çevirisini bulacaksınız. Lütfen başvuru yapacağınız tarih ile benim paylaştığım evrakların uyumluluğunu kontrol ediniz.

İlk Paragrafta evrakların ya orijinal ya da beglaubigte kopie şeklinde gönderilmesi istemiş ve ayrıca çevirilerin arkasındaki kopyalara ek orijinal evraklarında ayrıca beglaubigte kopie’sini istemişler.

Ayrıca altını çize çize evrakların kesinlikle şeffaf folyo veya dosyalanmış şekilde gönderilmemesini istemişler. Artık nasıl yoruldularsa bu durumdan 🙂

Ben başlıkları yazmadım direk maddeler halinde yazıyorum.

 1. Hekimlik mesleğinin Baden-Württemberg eyaletinde yapılacağına dair kanıt
  Örneğin: Gelecekteki iş verenden alınacak yazılı ‘Einstellungszusage (işe kabul belgesi)’ veya ailevi durumlar, eş durumu vb.
  1a) Eğer başka bir eyaletten başvurmuş veya başka bir eyalette yaşamış iseniz ve gerekli ailevi kanıtları sunamıyorsanız, Approbation aldıktan sonra bu eyalette çalışacağınıza dair ‘bağlayıcı’ bir Stellenzusage. (Sanki hekim değil kadrolu köle işlemlerine bakıyorlar)
 2. Kimlik (örneğin kimlik veya pasaport fotokopisi) ve hali hazırda varsa Mavi Kart fotokopisi (Uluslararası evraklarda bence Pasaport tercih edilmeli)
 3. Özgeçmiş, imzalanmış ve bugüne kadarki tüm eğitim ve mesleki tecrübeleri içermek zorunda
 4. Varsa isim değişikliğine dair kanıt, Aile Cüzdanı veya Formül B şeklinde nüfus müdürlüğünden alabilirsiniz
 5. Diploma
 6. Detaylı Transkript, Ders saatlerini ve notları içeren
 7. İntörnlük ile ilgili kanıt, belge
 8. Hekimlik Yapabilir Belgesi (Sağlık bakanlığından alabilirsiniz)
 9. B2-Sertifikası, 5 yıldan eski olmamalı

  10,11,12,13 ve 14 Numaralı evraklar Approbation veya BE düzenlenmeden önce verilmesi gerekiyor. (Eyalette mantıklı bulduğum tek şey)
 10. Almanya dışında şuan ve önceden yaşadığınız yerlerden alacağınız Sabıka Kaydı
 11. Certificate of Good Standing ( Türkiye’den sağlık bakanlığından veya tabipler odasından alınacak)
 12. Doktor Raporu ( ‘Anlage 2’ olarak indirilecek ve Alman sağlık bakanlığının tanıdığı bir hekim tarafından doldurulup, imzalanıp, kaşelenecek ve orijinal hali ile gönderilecek )
 13. Amtliches Führungszeugnis nach Belegart ‘O’
  Bu evrak 3 aydan eski olmamalı ve başvuruda bulunurken, “Approbation oder Berufserlaubnis als Arzt/Ärztin” için gerektiğini belirtmelisiniz ( Yaşadığınız yerin belediyesinden veya online sitesinden talep ediyorsunuz. 10 küsür euro ödemesini yapıp gideceği adresi söylüyorsunuz o kadar)
 14. Stellungszusage, gelecekteki işvereninizden alacağınız işe kabul mektubu, Anlage 3 olarak indirip şefinize imzalatabilirsiniz ve orijinal hali ile göndermeniz gerekiyor

  15 ve 16 Numaralı evraklar sadece bilir kişi için gerekli
 15. Kişiye özel Cirriculum, apostillenmesine gerek yok ancak üniversitenin evrağın size ait olduğuna dair bir üst yazı yazıp eklemesi gerekiyor ve sadece orijinal evrak kabul ediliyor. Buraya başvuracak arkadaşlar ne olur ne olmaz 2 tane çıktı alın bence.
 16. Mesleğiniz ile ilgili ek evraklar

Hinweise:

 • Yukarıda ders içeriği ile ilgili bahsettiklerimi yazmışlar ve ders içeriğinin geri verilmeyeceğinin altını çizmişler
 • İsteyen direk Kenntnisprüfung’a da girebilir bu durumda Cirriculum’a gerek yok demişler

Son Notlar

 • Bu Eyalet benim en sevmediğim eyaletlerden biri. Yabancı hekime verilen değer yerlerde ve yukarıdaki Anlage 1 evrağının dilinden de anlaşılacağı üzere çok defansifler. Umarım kimse düşük maaşla çalışmayı kabul etmez ve bu durum düzelir. Ancak çoğu zaman win win durumu olduğu için bir şey de diyemiyorum.
 • Şu yazıyı bile hazırlarken gıcık oldum. Bir çok arkadaşımıza çok komik maaşlar teklif ediliyor. Stajer doktor gibisinden de bir kılıf uydurmuşlar ama normal doktor olarak çalıştırıyorlar. Aman dikkat
 • Evraklarınızı özenle ve eksiksiz hazırlamaya gayret edin lakin bunu yaparken evraklarınızı geç göndermekten de kaçının. Nitekim siz ne kadar özenle hazırlarsanız hazırlayın ufak bir eksik çıkma ihtimali çok yüksek.
 • Türkiye’den gelirken yanınızda bolca yedek evrak, formül A ve B gibi yurtdışında gerekli olabilecek evrakları almanızda fayda var ve ayrıca bir yakınınıza vekaletname vermeniz işinize yarayabilir. Böylece bir evrak gerektiğinde git gel yapmanıza gerek kalmayabilir.
 • Kendi sürecimi anlattığım videomu aşağıda bulabilirsiniz

Diğer içeriklerime ve paylaşımlarıma ulaşmak için sosyal medya hesaplarımı bu sitenin en tepesindeki simgelere tıklayarak takibe alabilirsiniz. Ayrıca Danışmanlık seansı veya Premium Danışmanlık hizmetlerimden yararlanıp sürecinizi daha hızlı ve rahat tamamlayabilirsiniz. Başarılar diliyorum.

Umarım yararlı olmuştur. Almanya’da görüşmek üzere, ilk kahveler her zaman benden 🙂

Yazıyı Paylaşın: